Emekli olan, ancak 3 halde yeniden kamuya alınabilir
Reklam

Emekli olan, ancak 3 halde yeniden kamuya alınabilir

Danıştay Onikinci Dairesinin 5335 sayılı Kanunun 30. maddesine dair kararını yayımlıyoruz.

14 Ekim 2014 - 09:05 - Güncelleme: 14 Ekim 2014 - 09:11

Emekli olan birisi kamuda yeniden çalıştırılabilir mi?

Kamu kurumları bu konuda çok hata yapmaktadır. Bu hata ise 5335 sayılı Kanunun 30. maddesinin bir ve ikinci fıkralarının yanlış yorumlanmasından kaynaklanmaktadır.

Bu hatalar o derece yüksek bir noktaya geldi ki, torba yasada emekli aylığı kesilmeyenler için düzenleme yapıldı.

Daha önce yazmış olduğumuza haberde, SGK'nın yazılıma ekleyeceği küçük bir modül ile bu sorunların önüne geçmesi gerektiğini belirtmiştik. Yazılımsal düzenleme yapılmadığı için hala, 5335'in 30. maddesinin 2. fıkrasına bakıp emekli olanları çalıştıran kamu kurumları bulunmaktadır.

Aşağıdaki Danıştay kararının 2. sayfasının altı kırmızı ile çizilen bölümünden de görüleceği üzere, emekli olan birinin aylığı kesilerek yeniden işe alınabilmesi için şu 3 kapsamda olması gerekmektedir.

1- Birinci fıkrada sayılan istisnalar kapsamında açıktan atanabilme imkanı tanınanlar,

2- Birinci fıkrada tek tek sayılarak belirtilen kurumlar dışındaki kurumlara açıktan atanacaklar, (Örneğin belediyeler, bütçeden yardım almayan il özel idareleri, bütçeden yardım alamayan üst kurullar, bütçeden yardım almayan KİT'ler)

3- Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte emekli olmasına rağmen yeniden atanarak görev yapmaya devam edenler.

www.memurlar.net

Bu haber 699 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KPSS 2017/1 tercih kılavuzu yayımlandı
KPSS 2017/1 tercih kılavuzu yayımlandı
ÖSYM'den 2017 ÖSYS Eğitim Bilgileri Duyurusu
ÖSYM'den 2017 ÖSYS Eğitim Bilgileri Duyurusu