Ateşkes sağlandı! YPG 120 saat içinde bölgeden çekilecek!

Son dakika haberi: Heyetler arası görüşmenin ardından Mike Pence açıklamalarda bulundu. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD ve Türkiye'nin Suriye'de ateşkes için anlaştığını söyledi. ABD ve Türkiye ateşkes konusunda anlaştı. 120 saat içinde YPG güvenli bölgeden çekilecek. Ateşkes sağlandı.

Ateşkes sağlandı! YPG 120 saat içinde bölgeden çekilecek!
17 Ekim 2019 - 21:04 - Güncelleme: 17 Ekim 2019 - 21:31

Gelen son dakika haberine göre ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'ın ABD Büyükelçiliği'nde açıklama yaptı. Pence, "ABD ve Türkiye Suriye'de ateşkes için anlaştı. YPG 120 saat içerisinde çekilecek'' dedi.

Görüşmenin ardından Pence açıklama yapıyor:
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD ve Türkiye'nin Suriye'de ateşkes için anlaştığını söyledi.

Barış Pınarı Harekatına 120 saatliğine ara verilecektir. ABD YPG'nin güvenli bölgeden çekilmesini sağlayacak

ABD Başkan Yardımcısı Pence, Türkiye ve ABD'nin DEAŞ'ın Suriye'nin kuzeydoğusunda tamamen yok edilmesi konusunda fikir birliğine vardığını söyledi.ABD Başkan Yardımcısı Pence: ABD Türkiye'ye yeni yaptırımlar uygulamayacak, var olan yaptırımlar geri çekilecek.

ABD Başkan Yardımcısı Pence: Amacımız önümüzdeki 120 saat içinde (YPG'nin) çekilmesini sağlamak. Bu başlamış durumda

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence: YPG, bize bölgeden çıkma güvencesi verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Basın Açıklaması:

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bugünkü müzakerelerde Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetli liderliği sonucunda istediklerimizi aldık." ifadelerini kullandı.

YPG'nin ağır silahlarının toplanması, mevzilerinin ve tahkimatlarının imha edilmesi hususlarında mutabakat sağlandığını belirten Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"PKK/YPG'nin 120 saat içinde çıkması için Barış Pınarı Operasyonuna ara vereceğiz, bu bir ateşkes değildir. Ancak terör unsurlarının çıkmasından sonra operasyonu durdurmamız söz konusu olacaktır."

Çavuşoğlu: "DEAŞ'a karşı bugüne kadar Türkiye çok kararlı bir mücadele vermişti. Suriye'de 3 bin, Irak ile beraber toplamda 4 binden fazla DEAŞ'lı teröristi Türkiye etkisiz hale getirmişti."

Sadece YPG'nin çekilmesi değil, ellerindeki silahların alınması, mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi de bu metinde var.

Bu bölgelere, yerinden edilmiş insanların, göçmenlerin dönmesi de söz konusu. Fırat'ın doğusunda DEAŞ ile mücadele konusunda da eş güdüm ve iş birliği içinde çalışacağız.

Ancak terör unsurlarının çıkmasından sonra operasyonu durdurmamız söz konusu olacaktır.

Burada sadece YPG'lilerin çekilmesi değil, YPG'lilerin elindeki silahların alınması, sadece ellerindeki silahların alınması da yeterli değil, tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi ve tahkimatların yıkılması dahil hepsi var.

20 mil yani 32 kilometre derinlikte Fırat'ın doğusunda, Irak sınıra kadar yani 444 kilometrelik bir uzunlukta hiçbir teröristin kalmaması ve tüm bu bölgenin güvenli bölge olarak tesis edilmesi... Bizim güvenliğimiz açısıdan da bu önemli.

İnsani konular matematik meselesi değildir. Öncelikle bu bölgenin tamamen güvenli hale gelmesi lazım. Dönen insanların temel ihtiyaçlarının karşılanması lazım. Bunların aşama aşama hayata geçmesi lazım.
(Sabah)


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum