Bakan Selçuk: "Engellilerin ve Devlet Korumasında Yetişen Gençlerimizin Atamalarını Ay Sonuna Kadar Gerçekleştireceğiz"

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Reşat Moralı Salonunda düzenlenen Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısına katıldı.

Bakan Selçuk: "Engellilerin ve Devlet Korumasında Yetişen Gençlerimizin Atamalarını Ay Sonuna Kadar Gerçekleştireceğiz"
22 Aralık 2019 - 12:16 - Güncelleme: 22 Aralık 2019 - 13:59

"Engelli Ataması Bu Ay İçerisinde Yapılacak"

Sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirerek engellilerin kamuda istihdamına özel önem verdiklerine değinen Selçuk, şu değerlendirmeyi yaptı:

"2002'de göreve geldiğimizde kamu kurum ve kuruluşlarında sadece 5 bin 777 engelli kardeşimiz çalışıyordu. Bugün ise kamuda memur statüsünde engelli çalışan sayımız yaklaşık 10 kat artarak 56 bine ulaşmış durumda. Engelli kardeşimizin de bu ay içerisinde kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamını sağlayacağız.”

“Bu Ay Sonuna Kadar Bütün Atamalarını Gerçekleştirmiş Olacağız" 

Sosyal hizmet modellerinden yararlanan gençlerin istihdamına ilişkin açıklama yapan Bakan Selçuk, “Bu kapsamda bugüne kadar atamasını yaptığımız gençlerimizin sayısı 50 bine yaklaştı. 2018 yılında yaptığımız düzenlemeyle yılda 1 defa yapılan atama sayısını da 3’e çıkardık. Bu kapsamda hak sahibi olan gençlerimiz de artık öğrenim durumu itibariyle ihraz edilen unvanlara atanmakta. Ayrıca, şu anda tercih süreci devam eden gençlerimiz var. Atamalarını da bu ay sonuna kadar gerçekleştirmiş olacağız. Hem engelli kardeşlerimizin hem şehit yakınlarımızın, gazi ve gazi yakınlarımızın, hem de sosyal hizmet modellerimizden yararlanan gençlerimizin bu ay sonuna kadar bütün atamalarını gerçekleştirmiş olacağız.” diye konuştu.

"Çalışanlarımızı Enflasyona Ezdirmeme Sözümüzü Tutmaktayız"

Selçuk, 2002 yılında 392 lira olan en düşük devlet memuru aylığının 2019 yılı Temmuz ayı itibariyle 3 bin 720 liraya çıktığını ifade ederek, ”Bu da nominal olarak yüzde 850 enflasyondan arındırılmış şekilde  yüzde 102 oranında artışa tekabül ediyor. Ortalama devlet memuru aylığına baktığımızda 2002 yılında 578 lira iken, 2019 yılı Temmuz ayı itibariyle 4 bin 485 liraya yükselmiş durumda. Nominal düzeyde yüzde 675, enflasyondan arındırılmış şekilde yüzde 65 oranında bir artışa tekabül ediyor. Çalışanlarımızı hiçbir zaman enflasyona ezdirmeme sözümüzü tutmaktayız.”

10 gün önce yayımlanan UNDP insani gelişme raporunda Türkiye’nin ilk defa “Çok Yüksek İnsani Gelişme” kategorisine yükseldiğini hatırlatan Selçuk, "Bu sene bu endekste, 189 ülke arasında 59. sıraya yükselmiş durumdayız. Güçlü devlet ifadesinden de öncelikle bunu anlamaktayız. Yürüttüğümüz rasyonel politikalarla kamudaki insan kaynaklarımızı hem nicelik hem de nitelik olarak iyileştirme yolunda pek çok adım attık. Bugün kamuda istihdam edilen personel sayımız 4 milyona yakın.” dedi.

Kurula, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, KESK
Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz ve hizmet kollarında yetkili sendikaların temsilcileri katıldı.

 Aile bakanlığı
FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Muzaffer
  1 yıl önce
  Tercihler yarin son.sanki alım çok
 • Nurşen özer
  1 yıl önce
  Engeller mağdur ettirdiler zorla emekli ettirdiler. (696)KHK YASA GERGİ DİYER ZORLA EMEKLİ ETTİRDİLER Anayasa mahkemesi hiç saydılar engelliler isterse erken emekli olurlardı. Akp mağdur ettirdiler şirkettiler bizleri kurumlar çalıştırdı. Akp yasa çıkarıldı. Engeller mağdur ettirdiler .şimdi şiir ğozüküyorlar akp olarak sizlerden artık UTANIYORUM .EMEKLİ AYLIĞINI SİZE VEREYİM BİR AY SİZLER GEÇİNİN
 • Y.65
  1 yıl önce
  Engelliler ile dalga geçer gibi Atama yapıyorsunuz Ayırdığınız kontenjan sayısı 1304. Ekpss sınavına giren aday sayısı 32 bin biraz insaf biraz vicdan edin kimin ataması olur ki lisans önlisans lise kime ne düşer ki engellilerin istihdamını hak olarak değil de devlete yük olarak görüyorsunuz. Bu zihniyetten artik kurtulun halk sizi sandığa gömecektir tüm bunlar seçimde inanın sandığa yansıyacaktır ...VAN
 • Harun kurt
  1 yıl önce
  Ya a bırakın boş isleri kac kişi alıyorsunuz çoğu arama olmayacak diyAnet kadroları biz engellilerin duygularıyla hayalleriyle oynamayın bizim üzerimizden siyaset yapmayın elbet bu devran dönecek EMIN OLUN ÇOK AZ KALDI BEN HAKKINI HELAL ETMIYORUM HARAM OLSUN YAZIK YA ENGELLI MAAŞI VERIRSINIZ SIGARA PARASI FALAN DEĞIL AYIP YA KUL HAKKI YIYORSUNUZ TABI DÜZ RAHAT 30 MILYAR MAAŞ DEVLETIN TUM IMKANLARI ELINIZDE