Erdoğan Açıkladı: Sokağa çıkma yasağı kalkıyor ve Alınan Diğer Kararlar

Kabine toplantısı sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Şehirler arası seyahat sınırlaması 1 Haziran'dan itibaren tamamen kaldırılmıştır. 1 Haziran itibariyle idari izin ve esnek çalışma uygulamaları sona erecektir" dedi.

Erdoğan Açıkladı: Sokağa çıkma yasağı kalkıyor ve Alınan Diğer Kararlar
28 Mayıs 2020 - 23:13
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen dokuncu kez video konferans yönetimiyle yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi. Tarabya'daki Huber Köşkü'nde gerçekleştirilen kabine toplantısı, 4 saat sürdü.

Koronavirüs salgını sebebiyle dokuzuncu kez video konferans yöntemiyle yapılan toplantıda, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldı.Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısında şu açıklamaları yaptı:
Dikkatle takip ettiğimiz tüm gelişmeler bize yeni normalleşme süreci dediğimiz bu dönemde bize yeni adımlar atma imkanı sağladı.

İŞTE AÇIKLANAN KARARLAR

* Şehirler arası seyahat sınırlaması 1 Haziran'dan itibaren tamamıyla kaldırılmıştır. Gelişmeleri takip ederek bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz.
* İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran itibariyle normal mesaiye başlayacaklar.

* Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı buna uygun olarak 1 Haziran'da açılacak.

* Kronik hastalığı bulunan kamu personelinin durumları kurumlarınca değerlendirilecek.

* Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte fayda görüyoruz. 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlandırılmasını Pazar günleri 14:00-20:00 saatleri arasında istisna kapmasında olması uygulaması devam edecek. Esnaf ve sanatkar olarak işletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız, işinin başında bulunabilecek.

* 20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz. 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba ve Cuma günleri 14:00 ila 20:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek .

* 1 Haziran itibariyle Restoran, kafe, kıraathane, pastane, çay bahçeleri ve kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22:00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ile nargile satışları bu kapsamın dışındadır.

* Plajlar, milli parklar ve bahçeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran itibariyle faaliyet geçecek.

* Müze ve ören yerleri de bu tarihte açılıyor.

* Hayvan satış yerleri 1 Haziran'dan, hipodromlar ise 10 Haziran'dan itibaren faaliyete geçecek.

* Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır. Spor tesisleri gece 24:00'e kadar hizmet verebilecek.

* Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı ilgili sınırlamalar da belirli kurallar dahilinde kaldırılmıştır.

* Sürücü kursları ve benzeri kurslar 1 Haziran'dan itibaren hizmet verebilecek.

* Gençlik merkezleri, kütüphaneler 1 Haziran'dan itibaren belirlenen şartlar dahilinde açılacaktır.

* Açık havada olan konserler de saat 24:00 ile sınırlı olmak üzere belli kontrol dahilinde faaliyete geçecek.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum