Veliler otizmli çocukları yuhaladı MEB soruşturma açtı

Aksaray'da bir okulda velilerin otizmli çocukları yuhaladığı iddialarıyla ilgili soruşturma başlatıldı

Veliler otizmli çocukları yuhaladı MEB soruşturma açtı
07 Kasım 2019 - 11:39 - Güncelleme: 07 Kasım 2019 - 12:23

Aksaray'daki bir okulda otizmli çocuklarla aynı binada eğitim gören diğer çocukların velilerinin, otizmli çocuklara karşı eylem yaptığı iddia edildi.

Anadolu Otizm Federasyonu (ANOFED) ise sosyal medyadan şu açıklamayı yaptı:
"Her bireyin olduğu gibi otizmli bireylerin de bütünleştirilmiş ortamlarda eğitim alma hakkı Başta T.C. Anayasası olmak üzere ilgili yasa ve yönetmeliklerle düzenlenmiştir. 5378 sayılı engelliler yasası ile de güvence altına alınan eğitim hakkının engellenmesi hiçbir kişi, kurum, idarecinin ve ailenin insiyatifi ve keyfi kararına bağlı değildir. Aksi hareketlerin ayrımcılık ve nefret suçunu oluşturacağı yasalarda açıktır.

Aksaray ilimizdeki bir okulumuzda yaşanan gelişmelerle ilgili girişimlere başlanmış olup, Milli Eğitim Bakanlığımızın gerekli önlemleri en kısa sürede alacağına inanıyoruz. Süreci sonuna kadar takip edeceğimizi belirterek öğrenci ve ailelerimizin yanında olduğumu bildiririz."

MEB soruşturma başlattıMilli Eğitim Bakanlığı, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Güncel:07.11.2019 saat: 12:21
Aksaray Valiliğinden açıklama:
"Bazı medya organlarında yayımlanan 'Aksaray'da otizmli çocuklar yuhalandı' haberi gerçeği yansıtmamaktadır. Çocuklar okulda normal eğitim öğretime devam etmektedir. 2020 yılı yatırım programında 12 derslikli bir özel eğitim okulu planlanmış olup konu ile ilgili gerekli inceleme başlatılmıştır."

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum