Kaptan

Kaptan


Engelli Öğretmen Olmak

24 Kasım 2013 - 17:40 - Güncelleme: 24 Kasım 2013 - 17:51

Çoğumuz biliriz ki öğretmen olmak çok meşaggatli ve büyük sorumluluk gerektiren bir görevdir. Peki engelli öğretmen olmak sizce nasıl bir duygudur? Tabi bunu bilmek için kendimizi onların yerine koymak gerekir.

 

Öğretmen olma kriterlerinin en başında eğitim fakültesinden mezun olmak ve sağlık koşulları her şartta ve mekanda görevini yapmasına engel olacak bir rahatsızlığı olmamak diye bir madde gözümüze çarpar. Bu şartı geçmek bir fiziksel engelli biri için çok zordur. Kanunlarımız bu konuda engellilere pek bir ayrıcalık tanımıyor, aksine engelli olarak öğretmen olmayı çok zorlaştırıyor. Bu durumda olup da görevine son verilen bir çok öğretmenın yaşadıklarını çeşitli basın-yayın organlarında duyuyoruz. Ancak istisnalarda yok değil.Benım tanıdığım bir arkadaşım iki ayağı felçli olmasına rağmen tekerlekli sandalyesiyle görevini başarıyla yapmakta ve içinde ki öğretme azmiyle öğrencilerinin büyük sevgisini kazanmaktadır. Öğrenciler engelli bir öğretmene daha anlayışlı davranabiliyor. Onu görerek hayata nasıl bağlandığını, nasıl onlara eğitim vermek için çabaladığını görüyor ve hayatında engelli olmanın çoğu şeye mani olmadığını görmektedirler. Aslında engelli olupta öğretmen olmak isteyen arkadaşlarımıza devletin engel değil, teşvik etmesi gerektiğini düşünüyorum.Şöyle diyebilirsiniz sen engellisin o yüzden böyle düşünüyorsun diyebilirsiniz ama çoğu branşta olduğu gibi engelli öğretmen olma konusu öğrencilere engelli bilincini aşılamak maksadıyla çok yararlı olabilecektir.

 

Ülkemizde 8,5 milyon engelli sayısını göze aldığımızda engellilerin öğretmen olmasının önünde ki engellerin kaldırılması gereği aşikardır. Elbette onlar doğa koşullarının zor olduğu yerlerde öğretmenlik yapmaları zordur ama sırf bu yüzden de öğretmenliği engellilerin meslek olarak seçmelerine engel olmamak gerekir. Bence toplumda engelli bilincinin aşılanmasında hep eğitim diyoruz ya işte engellilerin öğretmen olmaları bu anlamda olayları en başında çözmek açısından çok gereklidir. 

Ne demişler "Öğretmenler, Doğan güneşe benzer , Ertafını aydınlatarak karanlıklara meydan okur."

Bu anlamlı gün vesilesiyle tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü canı gönülden kutlarım.

Sevgiyle ve sağlıcakla kalın...
Yazar:Lodos Denizcisi

YORUMLAR

  • 0 Yorum